Únor 2016

Brokolice, jak ji mají rády děti

5. února 2016 v 14:32 | Moldavanka |  Bez lepku
Asi jsme vyjímka, ale kluci mají rádi zeleninu. Zde je např. rychlá příloha, kterou vím, že sní a ještě u toho budou dělat, že jsou dinosauři. Když je to celý zelený, je přece jasný, že zezelenají i oni. Jak? Tak, že zpěním cibulku, na ni vhodím uvařené fazolky a brokolici. Lze doplnit zralým rajčetem a plátkem uzeného lososa a bagetkou, čímž to povýšíme na oběd.


Tvarohová zapekanka

5. února 2016 v 14:18 | Moldavanka |  Recepty od maminky

Tento tvarohový dezert zmizel rychleji, než jsem ho stihla nafotit. Kluci kroužili kolem trouby a Kanaďan se občas nenápadně zeptal, jestli už to není hotový. Půlka byla snězena zatepla, druhá posloužila jako snídaně. Budu mu říkat ruským slovem zapekanka (запеканка). Moje zapekanka je recept, na kterém není, co zkazit. Je to vláčná tvarohová buchta, jednoduchá na přípravu a oblíbená mezi sportovci pro výsoký obsah tvarohu, a tedy i bílkovin.

Ingredience jsou jednoduché. Na každé balení tvarohu ve fólii budu potřebovat jednu srovnanou lžíci pšeničné krupice, klidně celozrnné, jednu lžíci cukru a plus mínus jedno vajičko. K tomu ještě přijde trochu mlíka, vanilku a prášek do pečiva. Tvaroh je lepší koupit různý, dílem zrnitý, např. Olešnický, dílem obyčejný ve fólii. Vaničky spíš ne, pokud ano, tak pouze v kombinaci s nějakým jiným tvarohem. Já dělám nejčastěji 4 balení ve fólii + 2 balení toho, co se prodává v Lidlu pod názvem Syrovatkový sýr italského typu.

V prvním kroku je třeba zalít krupici mlékem, aby nasákla. Pak do stejné misky vyklopím tvarohy, přidám vanilku, špetku soli, žloutky a prášek do pečiva, zvlášť ušlehám bílky s cukrem a vmíchám je do tvarohové směsi. To je základ té zapekanky. Mám vyzkoušené dvě kombinace, které fungují jako náplň: sušené švestky posekané a namočené do brandy, nebo mražený červený rybíz, který je nutné předem poprášit moukou, aby při pečení zachytila šťávu. Ten rybíz nebo švestky vyskládám na tvarohovou směs a dám zapekanku do trouby - pozor, na 120 stupňů. Peče se dlouho, asi hodinu, a hotová zapekanka se pozná podle toho, že se musí zvednout, a to nejen okraje, ale i prostředek, a při zatřepání bude pružit a třepat se jako rosol. Kdyby se pekla při vyšší teplotě, ztvrdne.

Po upečení ji popráším moučkovým cukrem a servíruji samotnou nebo s lžicí zakysané smetany a švestkovými povidly.