Duben 2012

Rhubarb crumble

15. dubna 2012 v 11:07 | Moldavanka |  Pokusy a omyly
Crumble je dezert, na kterém se nedá nic zkazit. Možná (nejspíš určitě) existují nějaké ortodoxní postupy, ale ty jsem nestudovala. Dělám ho podle sebe a funguje to. V mém podání je crumble ovoce, které nejdříve krátce podusím na másle s vanilkovým cukrem, a následně zapeču s drobenkou.

Včera jsem narazila na rebarboru, kterou v Kauflandu zlevnili ze 70 na 20 korun za kilo. Ani 70 není nic strašného, protože na crumble potřebujete jen pár stonků, ale ráda nakupuju ve stylu "počkám si, až to zlevní, protože místní to stejně nekoupí, protože to neznají". Takto pravidelně vyjídám v Kroměříži regál s mraženými humry zlevněnými na zlomek původní ceny.

Crumble je dobrý způsob, jak spotřebovat jablka blížící se ke konci svého životního cyklu. Libovolný počet jablek tedy zbavíme slupky, nakrájíme na kostky a hodíme na pánev s kusem másla a balením vanilkového cukru. Můžeme použít obyčejný hnědý nebo přidat pro vůni trochu whisky nebo jiného alkoholu, pokud vám nějaký bydlí v kuchyni. Přikryjeme pokličkou a necháme změknout. Rebarboru omyjeme, pokrájíme na kostky a přihodíme k jablkům. Správný poměr neexistuje. Jablka jsou sladší, rebarbora je kyselá, z toho vycházejte. Stačí opravdu pár minut (pro rebarboru ještě míň), aby se to nerozvařilo na kaši. Pozor na přeslazení, crumble je zajímavý díky kontrastu, vláčné dušené ovoce s kyselinkou a křupavá sladká drobenka.

Směs vyklopíme do vymaštěné mísy, posypeme drobenkou (zase přesný poměr ingrediencí nepoužívám, mám zhruba v oku, jak má vypadat) z másla, mouky a cukru. Můžeme přidat pár kapek citronu nebo citronové kůry. Strčíme do trouby a počkáme si, až zezlatoví. Můžeme navrch přidat par špetek hnědého cukru, aby se zkaramelizoval.

Je to rychlý pečený dezert, u nějž se nemusíte vůbec bát, že nevyběhne, nepropeče se nebo se nespálí. Syrový nebude díky tomu, že jablka dopředu trochu podusíte na pánvi.


Servírujeme teplé, klidně s vanilkovou zmrzlinou. Dožije-li se rána, je crumble taky výborný zastudena s bílým jogurtem.