Prosinec 2011

Huspenina z Východu

26. prosince 2011 v 19:14 | Moldavanka |  Recepty od maminky
Mám ho ráda, ale jen od maminky. Můj belgický přítel, který ho letos ochutnal poprvé, prohlásil, že nechápe, proč někdo vezme dobré maso a bude ho vařit tak dlouho, dokud se úplně nezničí. Nevím. Ale v rámci zachování kulturního dědictví dokumentuju matčin postup.

Krůtí křídla a hovězí kližku opláchneme, zalijeme studenou vodou a dáme vařit spolu s jednou neloupanou žlutou cibulí a jednou velkou mrkví. Chceme dosáhnout čirého vývaru, proto přivedeme hrnec k varu, odstraníme pěnu a následně stáhneme plamínek na minimum. Přidáme několik kuliček černého pepře a nového koření. S otevřenou pokličkou necháme velmi jemně probublávat 2 až 3 hodiny, celkové množství tekutiny by se mělo zredukovat na cca 1/3. Solíme až ke konci.


Maminka většinou nechává hrnec přes noc odstát někde v chladu, aby se přesvědčila, že se vývar zeželíruje. Někdo přidává želatinu. Maso se musí oddělit od kostí a zbavit kůže, naskládat do hlubokého talíře a zalít scezeným vývarem. Většinou se choloděc připravuje v zimě, proto ho stačí dát přes noc ven na mraz. Jinak na několik hodin do ledničky.


U nás se podává s pálivou ruskou hořčicí nebo křenem. Je to prý dobré s vodkou.


Dobrou chuť!