Gin s tonikem a myšlenkami

2. října 2010 v 20:23
Dnes to nebude o vaření. Moje profese tlumočníka mi dovoluje ponořit se do různých oborů a vzít za své myšlenky cizích lidí, občas je však těžké tyto myšlenky ze své hlavy povyházet zpátky tam, kam patří, do těch všemožných cizích oborů a hlav cizích lidí.

Poslední dva dny jsem strávila na velké mezinárodní konferenci věnované drogám v městském prostředí. Dnes večer jsem čekala návštěvu, ale kamarádi se na poslední chvíli omluvili a zůstala jsem sama s jorkšírem, koktejlem a hlavou plnou drog.

Moje první setkání s drogami nebylo příliš osobní. Kamarádka a spolužačka z Moldavska - zhýčkaná holka z bohaté rodiny - chodila se starším klukem. Znala jsem ho jenom z vyprávění, protože už jsem byla v Česku. A pak jsem jednou přijela na prázdniny a Nina mi řekla, že byl narkoman, několik měsíců neměli sex, protože on neměl chuť, a taky že umřel na předávkování. Kamarádka se z toho dostala a teď vychovává dvě děti v šťastném manželství a já na tento příběh zapomněla.

Podruhé jsem narazila na drogy v kině, když jsme se šli podívat na Katku. Vzpomínám na svůj vztek a také údiv nad tím, jak nezničitelné je lidské dítě.

Mě samotnou zaráží, že ačkoli jsem hodně krát byla přítomná kouření marihuany, nezapočítávám to do drog. Po dnešku už budu. Mými ústy dnes jeden policajt hovořil o tom, že procento víkendových kuřáků marihuany je v Česku několikanásobně vyšší než evropský průměr, že studií o jejím vlivu je málo, ale ty, co jsou, hovoří o kognitivních poruchách a vzniku závislosti. Pozastavoval se nad tím, že o tom téměř nikdo nemluví.

Během té konference jsem si mohla trochu udělat obrázek o tom, jak (zvenčí) vypadá život drogově závislých. Jak se ničí jejich těla a veškerá energie se podřizuje jediné potřebě. Jak dochází k nenávratným chemickým změnám mozku. Přemýšlím, kde začíná závislost. Poznám ji vůbec? Je závislostí, například, zamilovanost? A jsem momentálně na něčem závislá?

Dnes jsem měla možnost nahlédnout do jiného světa. A teď bych se z něho potřebovala dostat zpátky - do svého pohodlného života.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama