Dortík pro kamarádku

26. září 2010 v 20:29 |  Recepty od maminky
Dortík pro kamarádku
Jsme holky a jsme na sladké. Čeká nás noc, kdy si musíme vyříkat všechny novinky, starosti a dojmy, ale taky ukojit chuťové pohárky J O lasagne se postarala Lucie, která umí kouzlit s troubou. Na mně je dezert.
Mille feuille více na Wiki je korunní dort mojí maminky, doma mu říkáme Tort Napoleon. Dá se zvládnout za hodinu, dáte-li krém chladit za okno. Nákupní seznam: 1,5 l mléka, 8 vajec, 100 g másla, hrnek cukru, 5 lžic hladké mouky, vanilka, 5 balení listového těsta rozvaleného na pečicím papíře.
Těsto rozbalíme, položíme na mřížku nebo plech a upečeme podle návodu. Necháme vychladnout.
Na krém dáme vařit 1,5 l mléka a mezitím si nachystáme 8 vajec. Ve zvláštní nádobě smícháme mouku s cukrem, vsypeme do vajec a důkladně promícháme.
Do vařícího se mléka vlijeme pevnou rukou vaječnou směs, stáhneme vařič na minimum a za neustálého míchání přivedeme mléko zase k varu. V tomto okamžiku by měl krém zhoustnout. Nesmí se vařit, protože by se vajíčko srazilo a skončili byste s kastrolem tekuté omelety. Dnes se naštěstí katastrofa nekonala, včas jsme ho stihly vypnout. Zbývá přidat máslo a nechat krém vychladnout a ještě víc zhoustnout.
Na plech vystlaný alobalem nebo fólií položíme první plát a natřeme ho tlustou vrstvou krému. Čím tlustší, tím lepší, protože kouzlo tohoto receptu je právě v svůdné vláčnosti výsledného dezertu. Vybereme plát, který se povedl nejmíň a rozdrobíme ho do misky. Tento posyp přijde na horní vrstvu krému na posledním plátu. Nebojte se nerovných nepromazaných okrajů, ty se budou muset uříznout.
Hotový dort zabalíme do fólie a dáme přes noc do ledničky, musí se odležet, aby listové těsto nasáklo krém a jednotlivé vrstvy se spojily do tisíců francouzských krajkových spodniček, které daly název tomuto jemnému dezertu.
Po 6 a více hodinách můžeme dort nakrájet na úhledné čtverečky a servírovat s ranní kávou. Bon apetit!
mille feuille
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama