Plov / Pilaf

21. července 2010 v 12:59 |  Recepty od maminky
Toto jídlo pochází ze Střední Asie, k nám ho přivezl táta horolezec. V ruštině se vžil název "plov", v angličtině se setkáváme se slovem "pilaf". Jedná se o dlouhozrnnou rýži, která se připravuje v jednom hrnci s olejem, cibulí, mrkví, masem. V různých oblastech se pak přidávají další ingredience, např. oloupané pistácie, sušené meruňky atd. Každá rodina má svůj recept a bude vám tvrdit, že je ten správný. Maso může být různé, nejčastějí skopové nebo hovězí. S vepřovým jsem se nesetkala nikdy, kuře se použít může.

Zvláštní zmínka o koření. Klasikou je římský kmín/kumín (jeerah). Dobře se kombinuje s šafránem nebo kurkumou (levnější, ale taky barevná varianta), koriandrem, bobulemi dříšťálu. Mrkev do měkka osmažená s cibulí, masem a tímto kořením voní ke zbláznění.

Koření
Takže jak na to?

Ingredience:

Dlouhozrnná rýže, hovězí, mrkev, cibule, olej
Množství udávám "by voko". Rýže by měla být dlouhozrnná a dobře propláchnutá studenou vodou. Škrob by se měl opláchnout, aby rýže nelepila. Nepodléháme pokušení sáhnout po parboiled, má úplně jinou (a na mou duši podivnou) chuť. S rýží se člověk musí skamarádit. Pro každý druh rýže existují doporučované proporce vody. Je lepší jí přídat míň než víc, kdyby se voda vypařila příliš rychle, vroucí se dá doplnit. S odpařováním zbytečné vody už je to horší.

Pilaf se na rozdíl od kaše pozná tak, že je tam masa a mrkve stejně jako rýže a jednotlivá zrnka se na lžíci rozpadají. Dnes použiji hovězí zadní, ale dobrý je taky např. krk.
Než přidáme vodu by to mělo vypadat takto
Dnes nemám po ruce oblíbený litinový kastrol, s tím vás seznámím někdy jindy. Jsem místo něj odkázána na vysokou pánev s tlustým sandwichovým dnem a nepřilnavým povrchem. I to se dá. Rozpálíme olej a vhodíme na něj cibuli. V této fázi necháváme silný oheň, ztlumí se až pak, na to upozorním. Cibule se nesmí připálit!

V druhém kroku vhodím maso nakrájené na kostky. Maso zůstává na pánvi s cibulí tak dlouho, dokud se neodpaří většina tekutiny. Přidávám koření a sůl.

Teď je na řadě mrkev, kterou doporučuji nakrájet na elegantní tenké proužky nebo malé kostičky, které vhodíme na pánev s masem a cibulí a necháme zkaramelizovat. Když se cibule, olej, maso, mrkev a koření zasnoubí, vznikne omamná vůně a vy si začnete připadat jako čarodějka. Vůně většinou přiláká do kuchyně chlapa, který se rozhlédne a strčí nos do kastrolu. Odežeňte ho koštětem :-) Základ je hotov (říká se mu "zirvak"). Na to přijde rýže.

Přidáme vroucí vodu. Já dávám stejný objem jako rýži. Přivedeme k varu a cca 10 min povaříme na ztlumeném ohni.

Rýži dáme doprostřed pánve a srovnáme její úroveň. V žádném případě se nesmí míchat!

Důležitý okamžik
Počkáme, až se voda odpaří natolik, abychom viděli povrch rýže. Přikryjeme a na minimálním plameni vaříme než bude rýže hotová. Pokud jsme se trefili do proporce, voda se vsákne a rýže zůstane zrnitá.

Hotovo
Promícháme a podáváme. Bon apetit!
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Radka | E-mail | 31. května 2013 v 21:28 | Reagovat

Náhodou jsem narazila na tento recept. Plov je jedním z mých nejoblíbenějších jídel. Trochu mám problém sehnat správnou rýži. Dřišťál (je to barbaris?) se dá v ČR taky najít sušený? Moc zdravím, Radka

2 moldavanka | 2. června 2013 v 15:18 | Reagovat

dristal je barbaris, v Cechach jsem ho nikdy nekupoval, protoze si ho vozim z cest, ale zkusila bych regaly s korenim v prodejnach zdrave vyzivy, pripadne hotovou smes koreni na plov v obchodech s ruskymi potravinami. z posledni cesty jsem si privezla velkou knihu receptu plovu a spousta jich tam je bez dristalu, zato nechybi rimsky kmin. pouzijte ryzi basmati, splni ucel. preji dobrou chut.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama